مریم میرزا خانی

مریم میرزا خانی، ریاضی‌دان ایرانی – آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ متولد شد.

میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها برنده‌ی مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. او تنها زن و تنها ایرانی برنده‌ی مدال فیلدز است.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده‌ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمره‌ی کامل را به دست آورد.

او نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت و به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت.

او در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشته‌ی ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

در تیر ۱۳۹۶ اعلام شد که میرزاخانی به دلیل ابتلا به سرطان در بیمارستانی در آمریکا بستری است. میرزاخانی از چهار سال پیش‌تر به سرطان سینه مبتلا بود، این سرطان به مغز استخوان او سرایت کرده بود. پدر و مادرش برای مراقبت از او به آمریکا رفتند.

میرزا خانی در ۲۴ تیر ۱۳۹۶ در ۴۰ سالگی در ایالات متحده‌ی آمریکا درگذشت.

لینک های مرتبط

نویسنده: محمد علی مقدم زاوه

۱ فروردین ۱۳۵۶ در شهر مشهد متولد شدم. از همان کودکی علاقه ی زیادی به ریاضی داشتم. برای تحصیل در دانشگاه رشته ی ریاضی محض را انتخاب کردم. پس از اخذ کارشناسی از دانشگاه فردوسی مشهد، کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تربیت مدرس تهران گرفتم. علاقه ی زیادی به تدریس ریاضی و نوشتن دارم.